Wspaniałe widoki i cenne zabytki – oto walory, dzięki którym Grecja stała się tak bardzo popularna wśród turystów. Greckie wyspy są kierunkiem chętnie wybieranym przez tych, którzy chcą spędzić rodzinne wczasy w niezwykle ciekawej atmosferze.

Jedną z tych szczególnie promowanych przez biura podróży wysp jest Itaka. Niewielka, za to niezwykle atrakcyjna wyspa kojarzona jest głównie z dziełem Homera i jest bohaterem – Odyseuszem. Jak ta opisywana już przez starożytnych wyspa prezentuje się dzisiaj? Jakie atrakcje czekają tu na turystów?

Z pewnością w czasie pobytu na tej wyspie warto odwiedzić jej stolicę, czyli miasto Wathi. Ładny port oraz malownicza zatoka stały się jego symbolami, a zabudowa miasta przypomina o jego średniowiecznym rodowodzie. W tutejszym kościele można ujrzeć ciekawą ikonę z XVII wieku, a spora kolekcja ciekawych zabytków czeka na zwiedzających w Muzeum Archeologicznym. Szczególnie cenną grupę stanowią tu pamiątki z czasów kultury mykeńskiej, którym z pewnością warto poświęcić więcej uwagi. Innym miasteczkiem, które warto odwiedzić na tej wyspie jest Stawros. Znajduje się ono w północnej części wyspy i jest bardzo ważnym ośrodkiem handlowym. Ci, którzy spędzają wczasy na Itace, mogą się tu spotkać z ciekawymi obiektami.

Zatoka Polis w której już w czasach starożytnych funkcjonował port oraz grota z sanktuarium Nimf to wielkie atrakcje dla turystów. Itaka może się również pochwalić słynnym Pałacem Odyseusza, który znajduje się w niewielkiej odległości od centrum miasteczka.

Małe muzeum archeologiczne jest tu kolejną ważną atrakcją, której z pewnością warto poświęcić trochę uwagi. Wizyta w takich miejscach to najlepszy sposób na zapoznanie się z długą historią tak niezwykłego kraju, jakim jest Grecja.