Tunezja może poszczycić się wyspą, która ze względu na swój unikalny charakter już dawno została doceniona przez turystów. To Djerba, której suchy klimat oraz rozległe, białe plaże sprawiają, że można się tu poczuć niczym na pustyni. Choć życie na wyspie bywa trudne, turystów wabi słońce, plaża oraz ciepła woda. Nic dziwnego, że wyspa znana jest z licznych hoteli, w których życie tętni przez cały rok.

Djerba może poszczycić się również ciekawą historią. Wiadomo, że jej pierwszymi mieszkańcami byli Żydzi, którzy pojawili się tu już w VI stuleciu p. n.e. Ich potomków można do dnia dzisiejszego spotkać w niektórych wyspiarskich wioskach, takich jak Hara Kebira czy też Hara Seghira. Wyspą interesowali się w przeszłości również Fenicjanie oraz Rzymianie, zaś w VII wieku pojawili się tu Arabowie. Dziś jest to turystyczny raj, który pod względem popularności śmiało może konkurować z Majorką oraz Minorką.

Houmt Souk – stolica wyspy Djerba

To miasto nie bez powodu nazywane bywa stolicą wyspy. To właśnie tu znajdują się najlepsze hotele oraz liczne agencje turystyczne. Tu również można miło spędzić czas, poznając tunezyjską kulturę i sztukę. Wiele ciekawych informacji o wyspie, jej mieszkańcach i ich kulturze, można zdobyć podczas wizyty w tutejszym Muzeum Sztuki Ludowej. Można tu podziwiać tradycyjne stroje noszone niegdyś przez mieszkańców wyspy oraz liczne wyroby miejscowych rzemieślników. Z historią natomiast spotkać się można na terenie wielkiego fortu, czyli twierdzy Bordj el Kebir. Powstała ona w miejscy dawnych, rzymskich fortyfikacji, a swój obecny wygląd zyskała dzięki rozbudowie przeprowadzonej w XV wieku.

Wyspiarskie atrakcje na Djerbie

W czasie podróży po wyspie warto zajrzeć do synagogi El Ghirba, która znajduje się w odległości zaledwie 8 kilometrów od Houmt Souk. Jest to obiekt wyjątkowy, będący najstarszą świątynią w tej części Tunezji oraz miejscem pielgrzymek wyznawców judaizmu. Nie lada atrakcja znajduje się również we wnętrzu synagogi. Jest nią jeden z najstarszych na świecie zwojów tory – zabytek bezcenny o niezwykłej wartości historycznej.

Warto też zajrzeć do wioski o nazwie Guellala, będącej „ojczyzną” garncarzy. Tu niemal na każdym kroku ujrzeć można prymitywne piece oraz niewielkie warsztaty, w których powstają dobrze znane na całej wyspie wyroby.

Djerba to jednak przede wszystkim piękne plaże, które ciągną się na odcinku 20 kilometrów na wschód od Houmt Souk. To idealne miejsca dla miłośników plażowania, morskich kąpieli oraz nurkowania.