Islandia to wyspa północnej części Oceanu Atlantyckiego, łącząca dwie przeciwności – ogień i lód. Jako, że jest usytuowana na Dalekiej Północy w znacznej części pokryta jest śniegiem. Z tego samego powodu – położenia geograficznego – występuje na niej wiele wulkanów i gejzerów.

Jak więc można określić klimat Islandii?

Na wybrzeżach klimat wyspy jest łagodny, dzięki ciepłemu Prądowi Zatokowemu. Jednak im dalej na Północ tym klimat coraz bardziej zmienia się w mroźny subpolarny. Warunki tam sprzyjają powstaniu licznych lodowców, w tym największego, europejskiego lodowca, Vatnajokull. Mimo takich różnic klimatycznych, wyspę zamieszkuje około 300 tys, osób. Ponad połowa skupiona jest na obszarze południowo-zachodniego wybrzeża, a zwłaszcza Reykjaviku – stolicy.

Islandia – Wybuchowa wyspa

Jak zostało wcześniej powiedziane wyspa znajduje się na obszarze niezwykle aktywnym sejsmicznie. Dzięki temu na terenie Islandii powstają tzw. pola geotermalne, które zaopatrują Islandczyków w źródło energii. Z tych pól powstaje również jedna z największych atrakcji Islandii – gorące źródła oraz gejzery.

Islandia może się również poszczycić 200 wulkanami. Kilkadziesiąt jest nadal aktywnych. Najsłynniejsza jest Hekla, która wybucha co 10 lat. W 1963 r jeden z podwodnych wulkanów Islandii wybuchł. Doprowadziło to do powstania nowej wysepki – Surtsey. Jak widać z potęgą wulkanów nie ma co dyskutować.

Islandia – niezwykły kraj na wyspie

Islandię warto odwiedzić od września do marca. Wtedy to na bezchmurnym nocnym niebie można obserwować niezwykły spektakl podniebny – zorzę polarną.

Pomimo surowości krajobrazu, wyspa ma naprawdę wiele ciekawych miejsc do zaoferowania. Gejzery, gorące źródła i zorze polarne to dopiero wierzchołek góry lodowej, jednak aby się o tym przekonać po prostu trzeba tego doświadczyć.